Skip to content

648 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 1995

Property Information

Block134
Lot11.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class27
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
30%
Improvement Value:$88,400
70%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,458+2.1%
2024$9,264-1.8%
2023$9,430+0.7%
2022$9,362+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967