Skip to content

6002 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block137
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
24%
Improvement Value:$160,000
76%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,193+2.0%
2024$15,870-1.7%
2023$16,147+0.7%
2022$16,034+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 8778, Page 233Recorded2/23/2011

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

DeedBook 8185, Page 104NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7234, Page 338