Skip to content

6000 Jack St/570-60thstWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block138
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
41%
Improvement Value:$91,900
59%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,849+2.1%
2024$11,607-1.8%
2023$11,814+0.7%
2022$11,729+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967