Skip to content

568 60th StreetWest New York, NJ 07093

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 17, 2012

Property Information

Block138
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
66%
Improvement Value:$37,100
34%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+2.0%
2024$8,199-1.7%
2023$8,343+0.7%
2022$8,284+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 8832, Page 425Recorded2/8/2012

Property Built

Built

Year Built: 1957