Skip to content

575 61st StWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block138
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-3U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
26%
Improvement Value:$141,000
74%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+4.1%
2024$15,116+3.2%
2023$14,648+0.7%
2022$14,545+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0