Skip to content

573 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 6, 2011

Property Information

Block138
Lot10.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
51%
Improvement Value:$43,700
49%
Total Assessment$88,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+2.0%
2024$6,703-1.7%
2023$6,820+0.7%
2022$6,772+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919