Skip to content

565 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block138
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
24%
Improvement Value:$100,900
76%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+2.0%
2024$10,058-1.7%
2023$10,234+0.7%
2022$10,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 7326, Page 293Recorded7/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1969