Skip to content

561 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2019

Property Information

Block138
Lot13.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
26%
Improvement Value:$100,100
74%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,158+9.3%
2024$10,210-1.7%
2023$10,388+0.7%
2022$10,315+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969