Skip to content

6023 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block138
Lot13.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
30%
Improvement Value:$101,200
70%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,158+2.0%
2024$10,935-1.7%
2023$11,126+0.7%
2022$11,048+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8836, Page 261

Property Sale

Sale
$584,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 8061, Page 197Recorded12/1/2006

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 7075, Page 180NU CodeTitle correction (4)Recorded6/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1969