Skip to content

542 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block141
Lot25.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
56%
Improvement Value:$24,500
44%
Total Assessment$55,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,264+2.0%
2024$4,179-1.7%
2023$4,252+0.7%
2022$4,222+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 7077, Page 17NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/27/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919