Skip to content

6130 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block142
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,593
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$111,000
71%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,967+4.1%
2024$12,458+3.2%
2023$12,072+0.7%
2022$11,987+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 9685, Page 300NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967