Skip to content

6010 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 1, 1987

Property Information

Block143
Lot4.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2SFR2G 2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$146,700
75%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,168+2.0%
2024$14,865-1.7%
2023$15,124+0.7%
2022$15,018+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3771, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1986