Skip to content

6014 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jul 23, 2013

Property Information

Block143
Lot4.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-FR-2G-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$115,000
70%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+2.0%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 8928, Page 32NU CodeTitle correction (4)Recorded8/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1986