Skip to content

587 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Nov 4, 2009

Property Information

Block143
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2SFG1 2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$120,000
71%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.0%
2024$12,847-1.7%
2023$13,071+0.7%
2022$12,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 8704, Page 665Recorded12/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 1986