Skip to content

6001 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block144
Lot27.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage717
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
45%
Improvement Value:$39,300
55%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,537+2.0%
2024$5,426-1.7%
2023$5,521+0.7%
2022$5,482+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5863, Page 171

Property Sale

Sale
$55,200
DeedBook 5304, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1919