Skip to content

626 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 21, 2004

Property Information

Block145
Lot27.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$108,100
76%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+2.0%
2024$10,814-1.7%
2023$11,003+0.7%
2022$10,926+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 7209, Page 264NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/5/2004

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4765, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1967