Skip to content

647 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block146
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,725
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
21%
Improvement Value:$144,000
79%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,990+18.8%
2024$12,613-1.7%
2023$12,833+0.7%
2022$12,743+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft2,725DeedBook 9774, Page 355Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,725DeedBook 8802, Page 415Recorded7/25/2011

Property Built

Built

Year Built: 1967