Skip to content

6129 Jackson StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 12, 2009

Property Information

Block147
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
53%
Improvement Value:$87,500
47%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,458+2.0%
2024$14,169-1.7%
2023$14,417+0.7%
2022$14,316+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 8663, Page 186Recorded5/12/2009