Skip to content

6129 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1986

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block148
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2G-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,042
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$112,900
69%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,561+2.0%
2024$12,310-1.7%
2023$12,525+0.7%
2022$12,437+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986