Skip to content

6307 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1940

Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block152
Lot23.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,351
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
60%
Improvement Value:$66,900
40%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,962+2.0%
2024$12,703-1.7%
2023$12,925+0.7%
2022$12,834+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 6021, Page 21Recorded7/26/2002

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4783, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1940