Skip to content

6201 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Price
$265,900
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block153
Lot44.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage1,800
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
36%
Improvement Value:$62,200
64%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,495+2.0%
2024$7,345-1.7%
2023$7,474+0.7%
2022$7,421+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,900

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 7204, Page 303Recorded1/30/2004

Property Sale

Sale
$189,700
DeedBook 5648, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5299, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1909