Skip to content

568 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$175,061
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block153
Lot45.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
29%
Improvement Value:$84,300
71%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+2.0%
2024$9,000-1.7%
2023$9,158+0.7%
2022$9,093+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,061

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9613, Page 205NU CodeFamily (1)Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 6089, Page 131Recorded12/4/2002

Property Built

Built

Year Built: 1967