Skip to content

572 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2013

Property Information

Block153
Lot45.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
27%
Improvement Value:$80,000
73%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967