Skip to content

574 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block153
Lot45.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,400
76%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,670+2.0%
2024$9,476-1.7%
2023$9,642+0.7%
2022$9,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8936, Page 409

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 8936, Page 409Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5332, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1967