Skip to content

574a 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block153
Lot45.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage1,840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$96,900
76%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,785+2.0%
2024$9,590-1.7%
2023$9,757+0.7%
2022$9,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 9323, Page 83Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$162,740
DeedBook 5319, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1967