Skip to content

576 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block153
Lot46.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
25%
Improvement Value:$94,900
75%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+2.0%
2024$9,560-1.7%
2023$9,727+0.7%
2022$9,658+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 7366, Page 327NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/22/2004

Property Sale

Sale
$265,740
DeedBook 5950, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1967