Skip to content

578 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block153
Lot46.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
25%
Improvement Value:$94,900
75%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,448+4.1%
2024$10,038+3.2%
2023$9,727+0.7%
2022$9,658+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 7264, Page 343Recorded4/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1967