Skip to content

6408 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
May 20, 2023

Property Information

Block154
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2-1S-F-2U-G
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage595
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$65,000
57%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft595DeedBook 9758, Page 237Recorded7/12/2023

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft595DeedBook 8869, Page 837Recorded9/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1919