Skip to content

6410 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 2003

Last Sale Price
$999,500
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block154
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$205,100
80%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,671+2.0%
2024$19,278-1.7%
2023$19,615+0.7%
2022$19,477+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$999,500

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9626, Page 757Recorded12/30/2021

Property Sale

Sale
$707,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9177, Page 106Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 9000, Page 645Recorded10/16/2014

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

DeedBook 7813, Page 78Recorded2/7/2006

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 7312, Page 158NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/27/2003

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5542, Page 159