Skip to content

6500 Madison StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$776,300
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block154
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3F-2U-GAR(2)
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
33%
Improvement Value:$107,500
67%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,299+2.0%
2024$12,053-1.7%
2023$12,264+0.7%
2022$12,178+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$776,300

From:

To:

DeedBook 9526, Page 629Recorded12/17/2020