Skip to content

529 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block155
Lot14.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
48%
Improvement Value:$53,300
52%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,965+2.0%
2024$7,806-1.7%
2023$7,943+0.7%
2022$7,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 9568, Page 57NU CodeFamily (1)Recorded5/30/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 6010, Page 223NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1963