Skip to content

6515 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Price
$383,397
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block155
Lot14.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,395
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$111,000
69%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,415+2.0%
2024$12,167-1.7%
2023$12,379+0.7%
2022$12,292+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$383,397

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 9892, Page 243NU CodeFamily (1)Recorded4/8/2025

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 9280, Page 924Recorded2/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965