Skip to content

6507 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block155
Lot15.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
42%
Improvement Value:$80,500
58%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+2.0%
2024$10,429-1.7%
2023$10,611+0.7%
2022$10,536+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 5357, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1965