Skip to content

6305 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 20, 2015

Property Information

Block157
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,705
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
26%
Improvement Value:$141,200
74%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,666+2.0%
2024$14,373-1.7%
2023$14,624+0.7%
2022$14,522+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,705DeedBook 9040, Page 759Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

DeedBook 8918, Page 371Recorded7/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 2008