Skip to content

6506 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block160
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
ZoningC-H
Sq Footage1,836
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
84%
Improvement Value:$20,000
16%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,324+4.1%
2024$9,919+3.2%
2023$9,611+0.7%
2022$9,544+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,836DeedBook 9579, Page 236NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1919