Skip to content

6605 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 23, 2001

Property Information

Block161
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
33%
Improvement Value:$183,000
67%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,712+4.1%
2024$21,821+3.2%
2023$21,145+0.7%
2022$20,996+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5809, Page 229

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 5001, Page 268