Skip to content

530 66th StWest New York, NJ 07093

Built 2004

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block161
Lot28.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
47%
Improvement Value:$85,000
53%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+2.0%
2024$12,091-1.7%
2023$12,302+0.7%
2022$12,216+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,235DeedBook 9350, Page 35Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

DeedBook 7357, Page 298NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 7087, Page 14