Skip to content

534 66th StWest New York, NJ 07093

Built 2004

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block161
Lot28.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,235
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$105,000
58%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,880+2.0%
2024$13,603-1.7%
2023$13,840+0.7%
2022$13,743+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 7372, Page 310Recorded10/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 7087, Page 14