Skip to content

536 66th StWest New York, NJ 07093

Built 2004

Last Sale Price
$791,000
Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block161
Lot28.05
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,000
61%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,805+2.0%
2024$14,509-1.7%
2023$14,763+0.7%
2022$14,659+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$791,000

From:

To:

DeedBook 9597, Page 845Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

DeedBook 9279, Page 941Recorded2/6/2018

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 7349, Page 328NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 7087, Page 14