Skip to content

562 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 23, 2009

Property Information

Block162
Lot12.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$120,000
71%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.0%
2024$12,847-1.7%
2023$13,071+0.7%
2022$12,980+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 8702, Page 116Recorded12/2/2009

Property Built

Built

Year Built: 1967