Skip to content

557 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block162
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
37%
Improvement Value:$90,100
63%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,112+2.0%
2024$10,890-1.7%
2023$11,080+0.7%
2022$11,002+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,228DeedBook 9941, Page 647Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 7604, Page 122NU CodeTitle correction (4)Recorded7/5/2005

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 7604, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1919