Skip to content

6609 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block162
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description1S-F-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage891
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
42%
Improvement Value:$45,200
58%
Total Assessment$78,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,022+2.0%
2024$5,902-1.7%
2023$6,005+0.7%
2022$5,963+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7585, Page 340

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft891DeedBook 7585, Page 340Recorded6/20/2005

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5374, Page 216

Property Sale

Sale
$69,680
DeedBook 5077, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1969