Skip to content

6717 Adams StWest New York, NJ 07093

Industrial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 6, 1996

Property Information

Block166
Lot3.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1S-F-IN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
53%
Improvement Value:$37,000
47%
Total Assessment$79,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+4.1%
2024$6,269+3.2%
2023$6,074+0.7%
2022$6,032+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5076, Page 311