Skip to content

9 Ave At Port Imperial(Unit C0504)West New York, NJ 07093

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block168.01
Lot7.08
QualifierC0504
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2BD2BTHDENBALC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,519
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$446+4.1%
2024$428+3.2%
2023$415+0.7%
2022$412+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$999,999
Sq Ft1,519DeedBook 9950, Page 273Recorded12/15/2025

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

Sq Ft1,519DeedBook 9422, Page 694NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018