Skip to content

410 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block16
Lot36.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
53%
Improvement Value:$55,900
47%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+2.0%
2024$8,947-1.7%
2023$9,104+0.7%
2022$9,040+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

DeedBook 7515, Page 267Recorded4/5/2005

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

DeedBook 7141, Page 249NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920