Skip to content

6510 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jul 28, 1998

Property Information

Block17
Lot4.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,600
54%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495+2.0%
2024$10,285-1.7%
2023$10,465+0.7%
2022$10,391+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5326, Page 78

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5184, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1899