Skip to content

428 65th StWest New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block18
Lot41.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$92,500
60%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,952+2.0%
2024$11,713-1.7%
2023$11,918+0.7%
2022$11,834+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9114, Page 59Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 8076, Page 269Recorded12/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 2005