Skip to content

438 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1972

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block18
Lot45.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,636
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
43%
Improvement Value:$78,200
57%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,657+2.0%
2024$10,444-1.7%
2023$10,626+0.7%
2022$10,552+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft4,636DeedBook 9289, Page 762NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1972