Skip to content

9 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1964

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block19
Lot28.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
50%
Improvement Value:$85,000
50%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,032+2.0%
2024$12,771-1.7%
2023$12,994+0.7%
2022$12,903+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9467, Page 449Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4562, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1964