Skip to content

12 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 21, 1997

Property Information

Block20
Lot38.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
52%
Improvement Value:$69,000
48%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,988+2.0%
2024$10,769-1.7%
2023$10,957+0.7%
2022$10,880+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5202, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1929